Pseudo-eindheffing voorkomen: zo bescherm je jouw wagenpark tegen extra belasting
Vanaf 1 januari 2027 betaal je als werkgever jaarlijks 12% extra belasting over elke fossiele leaseauto die je aan een medewerker ter beschikking stelt. Voor een hybride auto met een catalogusprijs van ruim €44.000 betekent dat al snel meer dan €5.000 per jaar extra, en je mag dat bedrag niet doorberekenen aan de medewerker. Het goede nieuws: wie nu handelt, kan de pseudo-eindheffing grotendeels of volledig voorkomen.

Vanaf 1 januari 2027 betaal je als werkgever jaarlijks 12% extra belasting over elke fossiele leaseauto die je aan een medewerker ter beschikking stelt. Voor een hybride auto met een catalogusprijs van ruim €44.000 betekent dat al snel meer dan €5.000 per jaar extra, en je mag dat bedrag niet doorberekenen aan de medewerker. Het goede nieuws: wie nu handelt, kan de pseudo-eindheffing grotendeels of volledig voorkomen.
Wat is de pseudo-eindheffing precies?
De pseudo-eindheffing is een extra loonheffing voor werkgevers die een fossiele of hybride personenauto ter beschikking stellen aan een medewerker voor privégebruik. De maatregel maakt deel uit van het Belastingplan 2026 en gaat in op 1 januari 2027.
De heffing bedraagt 12% van de catalogusprijs per jaar. Bij auto's ouder dan 25 jaar geldt de marktwaarde als grondslag. Je betaalt de heffing via de loonheffing en mag deze niet verhalen op de medewerker.
Belangrijk om te weten: de heffing is gekoppeld aan het beschikbaar stellen van de auto, niet aan het daadwerkelijke gebruik. Zodra een medewerker de auto ook voor woon-werkverkeer mag gebruiken, ben je als werkgever heffingsplichtig. Dat geldt ook als de medewerker een rittenadministratie bijhoudt en aantoonbaar minder dan 500 privékilometers per jaar rijdt. Woon-werkverkeer telt namelijk als privégebruik.
Een plug-in hybride lost het ook niet op. Een PHEV rijdt gedeeltelijk elektrisch, maar is niet volledig emissievrij en valt gewoon onder de regeling. Alleen volledig elektrische auto's, waterstofauto's, bestelauto's en auto's die uitsluitend zakelijk worden gebruikt, vallen buiten de heffing. ZZP'ers en eenmanszaken krijgen niet met de maatregel te maken.
Tot slot: de heffing wordt berekend per volledige kalendermaand. Stel je een auto beschikbaar op de laatste dag van de maand en de medewerker levert hem de volgende dag in, dan betaal je over twee volledige maanden. Dat is een detail dat bij huurauto's voor verrassingen kan zorgen.
Wanneer gaat de pseudo-eindheffing in?
De regeling wordt in fases ingevoerd. Er zijn drie datums om in de gaten te houden.
Tot en met 31 december 2026 geldt de overgangsregeling voor contracten die vóór 1 januari 2027 zijn afgesloten. Die auto's zijn vrijgesteld van de pseudo-eindheffing tot 17 september 2030. Sluit je nu nog een leasecontract af voor een fossiele auto, dan heb je dus tijdelijk geen extra kosten. Let op: bij een werkgeverwisseling vervalt de vrijstelling direct.
Vanaf 1 januari 2027 vallen alle nieuwe leasecontracten voor fossiele en hybride auto's direct onder de heffing. Het gaat om de datum waarop de auto voor het eerst ter beschikking wordt gesteld, niet de registratiedatum.
Vanaf 17 september 2030 geldt de heffing voor iedereen, ook voor auto's die eerder onder de overgangsregeling vielen. Contracten die doorlopen na die datum worden belastingplichtig voor de resterende looptijd.
Wat zijn de kosten voor jouw bedrijf?
De rekenformule is eenvoudig: catalogusprijs × 12% = extra belasting per auto per jaar. Neem de Ford Kuga PHEV ST-Line als voorbeeld, met een catalogusprijs van €44.356. Dat betekent €5.323 per jaar aan extra belasting, bovenop de reguliere leaseprijs. Over een shortleaseperiode van 24 maanden loopt dat op tot ruim €10.000 per auto.
Vergelijk dat met de Skoda Elroq 85 77kWh, een vergelijkbaar model maar volledig elektrisch, met een catalogusprijs van €43.410. De maandelijkse leaseprijs bij 24 maanden en 15.000 km/jaar ligt zelfs iets lager dan die van de Kuga. Het totaalplaatje ziet er dan zo uit:
| Ford Kuga PHEV | Skoda Elroq (elektrisch) | |
|---|---|---|
| Leaseprijs per maand | €780 | €775 |
| Leaseprijs over 24 maanden | €18.720 | €18.600 |
| Pseudo-eindheffing over 24 maanden | €10.646 | €0 |
| Totaal over 24 maanden | €29.366 | €18.600 |
Het maandelijkse verschil in leaseprijs is €5. Het totale kostenverschil over 24 maanden is €10.766. Dat zijn kosten die je niet kunt doorschuiven naar de medewerker.
Hoe voorkom je de pseudo-eindheffing?
Er zijn drie concrete manieren om de heffing te vermijden of te beperken. Welke het beste past, hangt af van de samenstelling van je wagenpark en de afloopdata van je contracten.
Volledig overstappen op elektrisch. Elektrische auto's vallen buiten de pseudo-eindheffing. Bovendien is de bijtelling voor elektrische auto's lager dan voor fossiele, wat ook voor de medewerker gunstiger uitpakt. Zoals de vergelijking hierboven laat zien, hoeft elektrisch in leaseprijs nauwelijks duurder te zijn, terwijl je de heffing volledig vermijdt.
Fossiele contracten afsluiten vóór 1 januari 2027. Leasecontracten die ingaan vóór die datum vallen onder de overgangsregeling. Je hebt dan tot 17 september 2030 geen extra kosten. Dit geeft je de tijd om een goed vervangingsplan op te stellen. Houd wel rekening met contracten die doorlopen tot na 2030: die worden alsnog belastingplichtig voor de resterende maanden.
Shortlease als tussenstap. Nog niet zeker welk elektrisch model past bij jouw medewerkers? Met shortlease test je het zonder langdurige verplichtingen. Je legt je niet vast voor jaren, en je ontdekt in de praktijk hoe elektrisch rijden werkt voor jouw situatie. Bevalt het? Dan schaal je op. Bevalt het niet? Dan stap je over naar een ander model.
Shortlease als manier om de overstap te maken
Shortlease is een praktische manier om zonder risico kennis te maken met elektrisch rijden. Je rijdt inclusief verzekering, onderhoud, wegenbelasting en pechhulp. Je legt je niet vast voor meerdere jaren en je kunt flexibel aanpassen op basis van de behoeften van je medewerkers.
Bij VWP Shortlease zijn elektrische auto's direct beschikbaar. Je vraagt vandaag aan en rijdt vaak al morgen. Zo kun je de overstap stap voor stap maken, zonder financiële schokken.
Zet nu de eerste stap
Wie nu begint met plannen, heeft straks de meeste keuze. Populaire elektrische modellen kennen levertijden van meerdere maanden. Wacht je te lang, dan loop je het risico dat je op 1 januari 2027 alsnog met fossiele auto's zit en direct de heffing betaalt.
Wil je weten hoe de pseudo-eindheffing concreet uitpakt voor jouw wagenpark? Neem contact op met VWP Shortlease. We denken graag met je mee over een aanpak die past bij jouw situatie.